Czym właściwie jest niezależność finansowa?

Niezależność finansowa jest pojęciem błędnie rozumianym przez społeczeństwo. Zazwyczaj osobę niezależną finansową rozumiemy jako konsumenta, który dzięki otrzymywaniu stałego i regularnego wynagrodzenia z tytułu pracy lub alimentów, ma możliwość utrzymania podstawowego poziomu życia bez zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych.
W ekonomii niezależność finansową definiuje się jako możliwość utrzymania dotychczasowego poziomu życia przy utracie głównego źródła dochodu, czyli wynagrodzenia.
Sposobami osiągnięcia niezależności finansowej jest otrzymywanie regularnych wpływów na nasz rachunek bankowy z tytułu wynajmu mieszkania lub dywidendy z tytułu posiadania udziałów w danej firmie, akcji, praw autorskich. Istnieje również możliwość osiągnięcia całkowitej niezależności finansowej z odsetek ze złożonego kapitału na konto oszczędnościowe.
Posiadane aktywa finansowe stanowią stabilne zabezpieczenie finansowe, na okres co najmniej powyżej 3 miesięcy. W tym momencie możemy powrócić do spokojnego poszukiwania nowej pracy lub zdobycia dodatkowych kwalifikacji w celu odnalezienia się na rynku pracy.
Osiągnięcie całkowitej niezależności finansowej jest długotrwałym procesem, pełnym wyrzeczeń oraz odpowiedniego inwestowania zgromadzonego kapitału finansowego. Posiadanie niezależności finansowej jest bardzo rzadko spotykane w dzisiejszych czasach. Jednak nie istnieją rzeczy niemożliwe, a całkowitą niezależność finansową potrafią osiągnąć osoby, które nawet nie ukończyły 30 roku życia.

Czym właściwie jest niezależność finansowa?
4 80% 1 głos/ów

Paweł

Paweł

Dziękuję za przeczytanie mojego artykułu, mam nadzieję że okazał się on dla Ciebie przydatny.
Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *