Faktoring: nowoczesne narzędzie finansowe dla małych firm
Zgodnie z ustaleniami najnowszego zestawienia PARP „Raport o stanie sektora małych i średnich przedsiębiorstw w Polsce 2023”, to właśnie mikroprzedsiębiorstwa posiadają największy udział w kreowaniu wartości PKB. Co więcej, połączenie wkładu z przedstawicielami małych firm oznacza zdecydowaną przewagę w kontekście wartości dodanej brutto, wytworzonej przez przedsiębiorstwa. Pomimo tak ogromnego znaczenia gospodarczego, posiadacze niewielkich biznesów wciąż borykają się z licznymi zatorami finansowymi. Jak temu zapobiec?
Wielkie problemy małych firm
Wydłużone terminy płatności to wyzwanie, z którym walczy wiele przedsiębiorstw. Jednak, to właśnie małe firmy odczuwają skutki tych praktyk w sposób szczególnie dotkliwy.
Oczekiwanie na uregulowanie należności bardzo często utrudnia terminową spłatę bieżących kosztów operacyjnych firmy. W konsekwencji, brak środków zmusza właścicieli biznesów do korzystania z kredytów, pożyczek lub innych form zadłużenia. To jednak nie koniec negatywnych skutków takiej sytuacji!
Niedobór kapitału oznacza również pogorszenie relacji z dostawcami, a nawet zagrożenie dla efektywnego prowadzenia przedsiębiorstwa. Wydłużone terminy płatności są zatem realnym problemem, który dotyczy również małych firm. Istnieje jednak sposób na skuteczne wyeliminowanie opisywanej przeszkody!
Czy faktoring sprawdzi się w małych firmach?
Zdecydowanie tak! Faktoring to wielofunkcyjna usługa finansowania, która z łatwością dopasowuje się do specyfiki działania biznesu, bez względu na reprezentowany sektor.
Przede wszystkim, faktoring gwarantuje szybki i wygodny dostęp do gotówki, bez konieczności oczekiwania wielu tygodni, a nawet miesięcy na uregulowanie faktury. Profesjonalni operatorzy zapewniają bowiem zaliczkę już po podpisaniu umowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu właściciel firmy może skupić się na realizacji zaplanowanych zadań, bez limitów i barier, które osłabiają reputację marki.
Kolejnym atutem współpracy z faktorem, firmą oferująca usługę faktoringu, jest ogromna elastyczność rozwiązania. Posiadacze biznesów mogą bowiem dopasować model kooperacji do realnych potrzeb finansowych, a nie wcześniej ustalonych schematów. Co to oznacza w praktyce?
Fachowa usługa faktoringu uwzględnia dwie formy rozliczeń – abonamentowy oraz stawkowy. Każda opcja posiada liczne korzyści, ale wybór optymalnego rozwiązania uzależniony jest od indywidualnych preferencji oraz potrzeb przyszłego użytkownika.
W konsekwencji, system abonamentowy dedykowany jest firmom, które chcą płacić regularną i stałą kwotę opłaty, bez względu na stan wykorzystanego limitu. Przedsiębiorstwo może skoncentrować się na realizacji bieżących zleceń, a jednocześnie zorganizować i uporządkować sektor księgowości. Alternatywą jest model stawkowy, który uwzględnia opłatę w wysokości procenta od wartości wykorzystanego w danym miesiącu limitu.
Małe firmy bardzo często bazują na sezonowości popytu. Właśnie dlatego faktoring obejmuje również finansowanie pojedynczych faktur. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedstawiciele biznesów otrzymują błyskawiczny dostęp do gotówki, bez potrzeby nawiązywania długotrwałej współpracy. Dodatkowo, monitoring należności realizowany jest przez ekspertów po stronie faktora, co jest dodatkowym ułatwieniem i wsparciem dla niewielkich przedsiębiorstw.
Jak widać, istnieją różne formy budowania przewagi konkurencyjnej i czerpania korzyści z usługi faktoringu. Jednak, bez względu na finalny kształt partnerstwa, efekt pozostaje ten sam – widoczna poprawa płynności finansowej. Sprawdź wszystkie zalety szybkiego finansowania należności: https://pragmago.pl/!